Grażyna Bednarska - pierwszy Dyrektor Szkoły

 

Wspomnienia o Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej
lata 1993 - 2000

 

„Istotą dobrej szkoły są ludzie

stanowiący zespół, któremu przyświecają

te same cele, a ludzie w tzw. „Czwórce” byli wspaniali”

 

Grażyna Bednarska - pierwszy Dyrektor

Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej

 

     Z okazji zbliżającej się w tym roku okrągłej, trzydziestej rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej warto sięgnąć pamięcią do najważniejszych wydarzeń związanych z powstaniem naszej “Czwórki”.

     Rozpoczynamy sentymentalną podróż od 1990 roku. To właśnie wtedy z inicjatywy Mariana  Kowala, Hieronima Plewki i Jacka Majdana została założona Fundacja na Rzecz Budowy Szkoły, która później przekształciła się w Komitet Budowy Szkoły nr 4. Rada Miasta w Łęcznej dnia 9 września 1992 roku podjęła uchwałę 24/189/92, zezwalającą na budowę, a w marcu 1993 roku rozpoczęła się budowa.  Prace postępowały bardzo szybko i już we wrześniu tego roku odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego, i oficjalne otwarcie segmentu A.  W nowej szkole naukę rozpoczęło 829 uczniów w klasach I -VI wraz z 40 osobowym zespołem nauczycieli. Ówczesna Pani Dyrektor Szkoły – Grażyna Bednarska tak wspomina tamte chwile:

Był sierpień 1993. Sama, bez doświadczenia w zarządzaniu, postanowiłam oprzeć się na doświadczonych ludziach, których los nie oszczędzał w dotychczasowym życiu zawodowym i prywatnym. Szczególną rolę przewodnika wśród raf zawodowych powierzyłam nieodżałowanej koleżance śp. Jadzi Jadwiżuk. Postawiłam także na ludzi młodych, pełnych pomysłów, nieskażonych rutyną, nieprzybitych jeszcze szarzyzną codzienności, gotowych podjąć najtrudniejsze zadania. Moja intuicja nie zawiodła mnie! Wszyscy staliśmy na początku nowej drogi. Nikt nie liczył godzin pracy ani nie wnikał w zakres swoich obowiązków. Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej stawała się autentycznym, wspólnym dziełem wielu ludzi: pracowników, uczniów i rodziców. Nie przeszkadzały nikomu ciasne pomieszczenia, brak telefonu, sali do ćwiczeń, biblioteki, podstawowych pomocy dydaktycznych i biurowych. Stanowiliśmy naprawdę cudowny zespół, który wierzył, że „chcieć, to móc”.

Jak widać „pierwsze kroki” naszej szkoły nie należały do najłatwiejszych, albowiem trzeba było stworzyć od zupełnych podstaw jak najlepsze warunki dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów. Jednakże ciężka praca, a w szczególności wzajemny szacunek i przyjazna atmosfera panująca między kadrą i uczniami sprawiła, że placówka pięła się wciąż do góry. 9 października 1993 roku oficjalnie przekazano budynek szkoły i ogłoszono święto szkoły. Rok później przekazano segment B, a w 1996 roku otworzono segment D. Do szkoły uczęszczało coraz więcej uczniów, stąd było duże zapotrzebowanie na budowę kolejnych sal lekcyjnych.

Ciekawostki o naszej szkole:

Czy wiesz, że w roku szkolnym 1998/1999 do naszej szkoły uczęszczało aż 1662 uczniów, co stanowi rekord, jeśli chodzi o liczbę uczęszczających  uczniów?! Dla porównania w roku szkolnym 2022/2023 w szkole jest zapisanych 996 uczniów.

Czy wiesz, że klasy integracyjne oraz sportowe powstały w naszej szkole w roku 1997/1998 i funkcjonują do dziś?

Czy wiesz, że pierwszy szkolny komputer nabyto w 1994 roku, a od 2000 roku szkoła ma połączenie z Internetem?

Czy wiesz, że hala widowiskowo-sportowa została oddana do użytku w 1999 roku?

Czy wiesz, że w roku szkolnym 1997/1998 uczniowie naszej szkoły wysłali list do Jana Pawła II z prośbą o wyrażenie zgody na objęcie patronatu nad naszą szkołą?

Czy wiesz, że w roku szkolnym 1999/2000 został opracowany projekt sztandaru. Mottem naszej szkoły są słowa Jana Pawła II: „Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”?

Czy wiesz, że od maja 2001 roku Święto szkoły obchodzone jest w rocznicę urodzin naszego patrona, czyli 18 maja?


Ciąg dalszy nastąpi…

Opracowała Weronika Winiarska

Prezentacja zdjęć

Montaż Witold Muszyński